Laurier Golden Hawks Logo
Follow Athletics Athletics Twitter Athletics Instagram Athletics Facebook Athletics YouTube Athletics Snapchat           Follow Recreation Recreation Twitter Recreation Instagram Recreation Facebook
Official home of the Golden Hawks
Adopt A Hawk Header Ad
 Adopt A Hawk Header Ad
MBASK Playoffs
 MBASK Playoffs
Swimming
2017/2018 Swimming Schedule
Season

DateOutcome
Saturday, Oct 14, 2017OUA Sprint Invitational - (University of Guelph)
Team Standings

Men
1. Guelph - 686
2. Wilfrid Laurier - 298.5
3. Brock - 212.5
4. York - 101

Women
1. Guelph - 712
2. Brock - 322
3. Wilfrid Laurier - 196
4. York - 85

Women's 100m Medley Relay
2. Laurier - 59.19 (Jennifer Rayner, Jasmine Raines, Sarah El-Badawy, Jocelyn Chassie)

Women's 100m IM
4. Jasmine Raines - 1:12.99
8. Jocelyn Chassie - 1:15.99

Men's 100m IM
1. Ethan Locis - 1:01.71
3. Max Hughes - 1:02.82
5. Clement Law - 1:04.88

Women's 50m Free
2. Sarah El-Badawy - 28.06
6. Jocelyn Chassie - 29.33

Men's 50m Free
5. Matt Kotasinski - 25.85
7. Jacob Eby - 25.93

Men's 50m Backstroke
3. Ethan Locis - 29.13
5. Nicholas Misner - 30.14
6. Tyson MacDonald - 30.60

Women's 50m Breaststroke
3. Jasmine Raines - 35.56
6. Nathalie Stackhouse - 38.19
7. Sarah El-Badawy - 38.20

Men's 50m Breaststroke
4. Clement Law - 32.52
5. Max Hughes - 33.12
8. Nicholas Misner - 34.49

Men's 50m Butterfly
6. Connor Norval - 28.49

Men's 100m Free Relay
3. Laurier - 49.34 (Tyson MacDonald, Connor Norval, Ethan Locis, Nicholas Misner)

Women's 200m Medley Relay
3. Laurier - 2:15.00 (Jennifer Rayner, Nathalie Stackhouse, Jasmine Raines, Rebecca Niedbala)

Men's 200m Medley Relay
4. Laurier - 2:02.75 (Clement Law, Robert Clarke, Jacob Eby, Jack Bone)

Women's 200m Free Relay
3. Laurier - 2:01.22 (Sarah El-Badawy, Jocelyn Chassie, Rachel Tucker, Meaghan Boily)

Men's 200m Free Relay
2. Laurier - 1:45.18 (Matt Kotasinski, Ethan Locis, Jacob Eby, Tyson MacDonald)

Men's 400m Medley Relay
3. Laurier - 4:23.12 (Nicholas Misner, Robert Clarke, Connor Norval, Clement Law)

Sunday, Oct 15, 2017Badger Invitational 1 - (Brock University)
Team Standings

Men
1. Guelph - 215
2. Wilfrid Laurier - 111
3. Brock - 45
4. York - 24

Women
1. Guelph - 217
2. Wilfrid Laurier - 80
3. Brock - 66
4. York - 30

Women's 400m Free
4. Jennifer Rayner - 4:56.34
5. Jasmine Raines - 4:56.90

Men's 400m Free
2. Ethan Locis - 4:12.38
4. Connor Norval - 4:18.62
5. Max Hughes - 4:24.76
7. Tyson MacDonald - 4:29.55

Men's 100m Butterfly
6. Nicholas Misner - 1:02.23
7. Jacob Eby - 1:02.31

Women's 200m Backstroke
5. Jennifer Rayner - 2:39.15

Men's 200m Backstroke
1. Ethan Locis - 2:09.48
4. Clement Law - 2:22.42

Women's 100m Breaststroke
1. Jasmine Raines - 1:14.45
3. Sarah El-Badawy - 1:17.65
5. Nathalie Stackhouse - 1:21.49

Men's 100m Breaststroke
5. Robert Clarke - 1:13.74
6. Tyson MacDonald - 1:14.82

Women's 200m Free
3. Jocelyn Chassie - 2:16.72

Men's 200m Free
2. Matt Kotasinski - 2:00.95
3. Max Hughes - 2:02.54
8. Nicholas Misner - 2:12.23

Men's 200m Butterfly
1. Connor Norval - 2:14.88
4. Jacob Eby - 2:22.73

Men's 100m Backstroke
2. Ethan Locis - 59.74
6. Tyson MacDonald - 1:08.57

Women's 200m Breaststroke
3. Nathalie Stackhouse - 2:55.78
4. Jocelyn Chassie - 2:57.50

Men's 200m Breaststroke
3. Robert Clarke - 2:38.00
6. Clement Law - 2:49.14

Women's 100m Free
1. Sarah El-Badawy - 1:01.73
5. Jennifer Rayner - 1:04.73

Men's 100m Free
4. Matt Kotasinski - 55.38

Women's 100m IM
2. Jasmine Raines - 2:31.71
9. Jocelyn Chassie - 2:41.10
10. Nathalie Stackhouse - 2:45.20

Men's 200m IM
2. Max Hughes - 2:17.15
4. Connor Norval - 2:22.14
8. Jacob Eby - 2:23.69
9. Nicholas Misner - 2:25.59
10. Clement Law - 2:28.14

Saturday, Nov 18, 2017ArticleQuad Meet - (University of Toronto)
Women's 200m Medley Relay
4. Laurier - 2:02.22 (Stephanie Yue, Jasmine Raines, Jocelyn Chassie, Sarah El-Badawy)

Men's 200m Medley Relay
3. Laurier - 1:51.32 (Clement Law, Kenney Tam, Nicholas Misner, John Stoyan)

Women's 400m Freestyle
7. Bayley Dalbec - 4:41.50
10. Jennifer Rayner - 4:58.37

Men's 400m Freestyle
5. Jacob Eby - 4:20.30
9. Matt Kotasinski - 4:33.31

Women's 200m Breaststroke
1. Jasmine Raines - 2:30.34
5. Jocelyn Chassie - 2:50.69
6. Nathalie Stackhouse - 2:51.60
9. Meaghan Boily - 3:34.52

Men's 200m Breaststroke
3. Max Hughes - 2:32.47
4. Kenney Tam - 2:32.53
5. Michael Neves - 2:34.04
6. Robert Clarke - 2:34.37
9. Connor Norval - 2:37.34
10. Tyson MacDonald - 2:44.68
11. Jack Bone - 2:52.90

Women's 50m Freestyle
6. Jocelyn Chassie - 27.61
16. Rebecca Niedbala - 29.39
17. Sion Ormond - 29.47
18. Rachel Tucker - 29.66

Men's 50m Freestyle
4. John Stoyan - 24.42
10. Kenney Tam - 26.21

Women's 100m Backstroke
4. Stephanie Yue - 1:10.39
5. Lauren Cuylle - 1:11.01

Men's 100m Backstroke
6. Ethan Locis - 59.50
9. Clement Law - 1:02.25
11. Nicholas Misner - 1:03.46

Women's 200m Individual Medley
3. Jasmine Raines - 2:26.99
4. Jocelyn Chassie - 2:33.22
5. Bayley Dalbec - 2:33.58
7. Nathalie Stackhouse - 2:41.94
8. Meaghan Boily - 3:06.51

Men's 200m Individual Medley
4. John Stoyan - 2:18.14
6. Connor Norval - 2:20.26

Women's 50m Butterfly
8. Lauren Cuylle - 31.99

Men's 50m Butterfly
5. Nicholas Misner - 26.96
7. Clement Law - 27.61
10. Matt Kotasinski - 28.69

Women's 100m Freestyle
4. Sarah El-Badawy - 1:01.61
8. Rachel Tucker - 1:03.86
9. Sion Ormond - 1:04.26

Men's 100m Freestyle
4. Ethan Locis - 54.60
8. Michael Neves - 55.96
10. Jacob Eby - 56.60
11. Kenney Tam - 56.82
12. Max Hughes - 57.05
15. Tyson MacDonald - 59.35
18. Robert Clarke - 1:03.15
20. Jack Bone - 1:03.55

Women's 200m Backstroke
3. Stephanie Yue - 2:31.55
4. Rebecca Niedbala - 2:37.62
6. Meaghan Boily - 2:58.44

Women's 100m Breaststroke
2. Jasmine Raines - 1:11.49
7. Sarah El-Badawy - 1:18.62
8. Nathalie Stackhouse - 1:19.77

Men's 100m Breaststroke
2. John Stoyan - 1:07.23
5. Nicholas Misner - 1:09.96
6. Max Hughes - 1:10.72

Women's 100m Butterfly
8. Lauren Cuylle - 1:13.52

Men's 100m Butterfly
8. Ethan Locis - 59.63
9. Connor Norval - 1:00.41
11. Michael Neves - 1:02.37
12. Clement Law - 1:02.54

Women's 200m Freestyle
1. Bayley Dalbec - 2:14.88
3. Rachel Tucker - 2:19.41
4. Sarah El-Badawy - 2:20.60
5. Stephanie Yue - 2:20.62
6. Rebecca Niedbala - 2:21.78

Men's 200m Freestyle
2. Jacob Eby - 2:03.40
4. Matt Kotasinski - 2:06.56
6. Tyson MacDonald - 2:10.42
7. Robert Clarke - 2:13.88
9. Jack Bone - 2:27.73

Friday, Nov 24, 2017Tri Meet - (University of Waterloo)


Saturday, Nov 25, 2017Live Stats deBray Division Championships - (Brock University)
Women's 200m Freestyle Relay
8. Laurier (Lauren Cuylle, Bayley Dalbec, Rachel Tucker, Jennifer Rayner) - 1:55.94

Men's 200m Freestyle Relay
3. Laurier 'A' (John Stoyan, Jacob Eby, Matt Kotasinski, Kenney Tam) - 1:36.46
8. Laurier 'B' (Michael Neves, Nicholas Misner, Clement Law, Tyson MacDonald) - 1:39.98

Women's 400m Individual Medley
3. Jasmine Raines - 5:08.56
4. Jocelyn Chassie - 5:10.66

Men's 400m Individual Medley
3. Max Hughes - 4:41.55
6. Jacob Eby - 4:50.40

Women's 50m Backstroke
8. Stephanie Yue - 31.41

Men's 50m Backstroke
8. Clement Law - 28.59

Women's 200m Freestyle
4. Jocelyn Chassie - 2:08.62
9. Bayley Dalbec - 2:11.72
11. Rebecca Niedbala - 2:15.12
15. Jennifer Rayner - 2:17.01
16. Rachel Tucker - 2:18.45
30. Meaghan Boily - 2:35.00

Men's 200m Freestyle
6. Ethan Locis - 1:56.86
11. Matt Kotasinski - 1:59.93
15. Tyson MacDonald - 2:02.08
26. Jack Bone - 2:23.74

Men's 100m Butterfly
4. Nicholas Misner - 59.02
7. Connor Norval - 59.50
13. Jacob Eby - 1:01.76

Women's 100m Breaststroke
1. Jasmine Raines - 1:11.43
5. Nathalie Stackhouse - 1:15.57
9. Sarah El-Badawy - 1:16.48
22. Meaghan Boily - 1:37.27

Men's 100m Breaststroke
5. Kenney Tam - 1:06.14
9. John Stoyan - 1:07.02
12. Max Hughes - 1:09.02
15. Michael Neves - 1:09.79
17. Miguel Soloman - 1:11.03
19. Robert Clarke - 1:11.72

Women's 200m Backstroke
6. Stephanie Yue - 2:26.56
10. Jennifer Rayner - 2:31.19
15. Lauren Cuylle - 2:34.83

Men's 200m Backstroke
1. Ethan Locis - 2:07.09
8. Tyson MacDonald - 2:14.55
11. Clement Law - 2:17.45

Women's 50m Freestyle
9. Sarah El-Badawy - 27.76
18. Rachel Tucker - 29.42

Men's 50m Freestyle
5. John Stoyan - 24.34
6. Kenney Tam - 24.38
12. Matt Kotasinski - 24.93

Women's 800m Freestyle
5. Bayley Dalbec - 9:32.97
12. Rebecca Niedbala - 9:52.60

Men's 1500m Freestyle
2. Connor Norval - 16:26.58
8. Robert Clarke - 17:46.78
14. Jack Bone - 20:21.45

Sunday, Nov 26, 2017Live Stats deBray Division Championships - (Brock University)
Final Team Standings
Women

1. Laurentian - 889.5
2. Waterloo - 820.5
3. Queen's - 586.5
4. Wilfrid Laurier - 463
5. Brock - 342
6. Carleton - 124.5
7. York - 107

Men
1. Waterloo - 936
2. Laurentian - 765
3. Wilfrid Laurier - 608
4. Queen's - 441
5. Brock - 247
6. York - 197
7. Carleton - 150

Women's 200m Medley Relay
2. Laurier 'A' (Stephanie Yue, Jasmine Raines, Jocelyn Chassie, Sarah El-Badawy) - 2:00.69
8. Laurier 'B' (Jennifer Rayner, Nathalie Stackhouse, Lauren Cuylle, Rebecca Niedbala) - 2:07.56

Men's 200m Medley Relay
4. Laurier 'A' (Ethan Locis, John Stoyan, Nicholas Misner, Kenney Tam) - 1:48.01
6. Laurier 'B' (Clement Law, Max Hughes, Connor Norval, Miguel Solomon) - 1:52.24

Women's 200m Individual Medley
3. Jocelyn Chassie - 2:25.11
8. Nathalie Stackhouse - 2:32.85

Men's 200m Individual Medley
4. Max Hughes - 2:12.56
8. Michael Neves - 2:14.98
9. Jacob Eby - 2:16.07
11. Nicholas Misner - 2:17.04
13. Clement Law - 2:21.00
16. Miguel Solomon - 2:25.89

Women's 100m Freestyle
5. Jocelyn Chassie - 59.08
9. Stephanie Yue - 1:00.51
11. Sarah El-Badawy - 1:01.34
14. Bayley Dalbec - 1:02.34
18. Rachel Tucker - 1:03.09
21. Lauren Cuylle - 1:03.68
22. Rebecca Niedbala - 1:04.15
42. Meaghan Boily - 1:10.57

Men's 100m Freestyle
7. John Stoyan - 53.43
12. Kenney Tam - 54.44
13. Matt Kotasinski - 54.47
32. Jack Bone - 1:02.18

Men's 200m Butterfly
4. Connor Norval - 2:10.77
9. Jacob Eby - 2:23.49

Women's 200m Breaststroke
1. Jasmine Raines - 2:31.67
4. Nathalie Stackhouse - 2:46.04

Men's 200m Breaststroke
7. Max Hughes - 2:31.32
9. Robert Clarke - 2:33.12
10. Michael Neves - 2:34.76
14. Miguel Solomon - 2:45.49

Women's 100m Backstroke
7. Stephanie Yue - 1:07.53
15. Jennifer Rayner - 1:11.12
17. Lauren Cuylle - 1:11.64

Men's 100m Backstroke
2. Ethan Locis - 58.73
16. Tyson MacDonald - 1:02.85
18. Clement Law - 1:03.72

Women's 50m Butterfly
17. Lauren Cuylle - 32.26

Men's 50m Butterfly
7. Nicholas Misner - 26.31

Women's 50m Breaststroke
1. Jasmine Raines - 33.19
7. Nathalie Stackhouse - 35.00
9. Sarah El-Badawy - 35.38

Men's 50m Breaststroke
4. John Stoyan - 29.90
6. Kenney Tam - 30.67
8. Nicholas Misner - 30.88
14. Miguel Solomon - 31.69
15. Michael Neves - 31.82

Women's 400m Freestyle
4. Bayley Dalbec - 4:37.83
14. Rachel Tucker - 4:50.13
16. Rebecca Niedbala - 4:50.36
18. Jennifer Rayner - 4:55.09
25. Meaghan Boily - 5:32.43

Men's 400m Freestyle
3. Connor Norval - 4:08.78
7. Ethan Locis - 4:13.14
15. Tyson MacDonald - 4:18.86
17. Matt Kotasinski - 4:30.07
18. Robert Clarke - 4:32.79
20. Jack Bone - 5:01.39

Women's 400m Freestyle Relay
3. Laurier 'A' (Jocelyn Chassie, Stephanie Yue, Sarah El-Badawy, Jasmine Raines) - 3:59.70
9. Laurier 'B' (Bayley Dalbec, Rebecca Niedbala, Rachel Tucker, Nathalie Stackhouse) - 4:15.30

Men's 400m Freestyle Relay
3. Laurier 'A' (Jacob Eby, Matt Kotasinski, Ethan Locis, Michael Neves) - 3:35.99
9. Laurier 'B' (Connor Norval, Max Hughes, Miguel Solomon, Tyson MacDonald) - 3:43.68

Saturday, Dec 2, 2017Western Invitational - (Western University)


Sunday, Jan 7, 2018Guelph Varsity/Club Invitational - (University of Guelph)
Men's 400m Individual Medley
1. Clement Law - 5:06.72

Men's 50m Butterfly
1. Nicholas Misner - 27.68
2. Jacob Eby - 28.06
3. Ethan Locis - 28.34
5. Kenney Tam - 28.71
7. Matt Kotasinski - 28.89
8. Connor Norval - 28.96
14. Miguel Solomon - 30.07

Women's 50m Butterfly
4. Bayley Dalbec - 33.02

Men's 100m Breaststroke
2. Max Hughes - 1:10.72
4. Tyson MacDonald - 1:11.95
6. Michael Neves - 1:12.69
7. Robert Clarke - 1:14.71
8. Jack Bone - 1:20.90

Women's 100m Breaststroke
1. Jasmine Raines - 1:15.17
3. Sarah El-Badawy - 1:22.63
4. Nathalie Stackhouse - 1:23.41
5. Menley Langham - 1:23.88

Men's 100m Backstroke
1. Ethan Locis - 1:02.66

Women's 100m Backstroke
1. Stephanie Yue - 1:09.51
6. Jennifer Rayner - 1:14.41
8. Rachel Tucker - 1:16.68

Men's 200m Individual Medley
1. Max Hughes - 2:18.26
2. Michael Neves - 2:20.39
4. Jacob Eby - 2:23.64
5. Nicholas Misner - 2:24.41
6. Clement Law - 2:26.21
7. Miguel Solomon - 2:26.83
8. Matt Kotasinski - 2:27.83
9. Robert Clarke - 2:28.00

Women's 200m Individual Medley
2. Jasmine Raines - 2:35.17
4. Bayley Dalbec - 2:42.14
5. Menley Langham - 2:44.86
6. Sarah El-Badawy - 2:45.94

Men's 50m Breaststroke
3. Kenney Tam - 31.96
5. Tyson MacDonald - 33.02
7. Jack Bone - 36.33

Women's 50m Breaststroke
2. Nathalie Stackhouse - 38.23

Men's 100m Butterfly
2. Ethan Locis - 1:02.38
4. Connor Norval - 1:03.35

Women's 100m Butterfly
2. Jocelyn Chassie - 1:12.03
4. Jennifer Rayner - 1:17.32

Women's 50m Backstroke
1. Stephanie Yue - 32.40
3. Rachel Tucker - 36.99

Men's 100m Freestyle
1. Matt Kotasinski - 56.55
2. Tyson MacDonald - 56.62
4. Max Hughes - 58.07
6. Miguel Solomon - 58.58
7. Nicholas Misner - 58.76
16. Robert Clarke - 1:04.07

Women's 100m Freestyle
2. Sarah El-Badawy - 1:02.52

Men's 100m Individual Medley
1. Clement Law - 1:03.58
2. Michael Neves - 1:03.73
4. Kenney Tam - 1:05.59

Women's 100m Individual Medley
1. Jasmine Raines - 1:11.40
3. Jocelyn Chassie - 1:12.71
4. Jennifer Rayner - 1:16.40
7. Menley Langham - 1:19.10
8. Nathalie Stackhouse - 1:19.87

Men's 400m Freestyle
1. Jacob Eby - 4:25.43
2. Connor Norval - 4:25.51
9. Jack Bone - 5:13.05

Women's 400m Freestyle
2. Bayley Dalbec - 4:49.28
3. Jocelyn Chassie - 4:49.51
7. Rachel Tucker - 5:01.79

Men's 200m Medley Relay
1. Laurier (Ethan Locis, Kenney Tam, Jacob Eby) - 1:52.23

Women's 200m Medley Relay
1. Laurier (Stephanie Yue, Jasmine Raines, Jocelyn Chassie, Sarah El-Badawy) - 2:07.50

Friday, Jan 19, 2018ArticleToronto Grand Prix - (University of Toronto)
Long Course Races

Men's 200m Butterfly
16. Connor Norval - 2:15.49
28. Max Hughes - 2:22.84
30. Jacob Eby - 2:23.79

Women's 100m Freestyle
51. Sarah El-Badawy - 1:02.72
52. Stephanie Yue - 1:02.85
56. Jocelyn Chassie - 1:03.18

Men's 100m Freestyle
35. Ethan Locis - 56.20
57. Kenney Tam - 58.78
59. Tyson MacDonald - 59.28

Women's 100m Breaststroke
3. Jasmine Raines - 1:13.25
34. Sarah El-Badawy - 1:23.72
37. Jocelyn Chassie - 1:28.68

Men's 100m Breaststroke
32. Nicholas Misner - 1:13.58
35. Max Hughes - 1:14.36
36. Kenney Tam - 1:14.37

Women's 100m Backstroke
32. Stephanie Yue - 1:11.29
59. Jasmine Raines - 1:14.70

Men's 100m Backstroke
8. Ethan Locis - 1:01.62
41. Tyson MacDonald - 1:07.61
46. Nicholas Misner - 1:09.05
49. Connor Norval - 1:10.40

Women's 400m Freestyle
27. Bayley Dalbec - 4:44.31

Men's 400m Freestyle
21. Tyson MacDonald - 4:28.58
24. Connor Norval - 4:28.94
25. Ethan Locis - 4:29.62
40. Jacob Eby - 4:40.06
46. Max Hughes - 4:48.21

Women's 200m Individual Medley
17. Jasmine Raines - 2:33.01
30. Jocelyn Chassie - 2:36.08

Men's 200m Individual Medley
22. Connor Norval - 2:21.99
27. Max Hughes - 2:22.87
38. Nicholas Misner - 2:25.19

Saturday, Jan 20, 2018ArticleToronto Grand Prix - (University of Toronto)
Long Course Races

Men's 100m Butterfly
29. Connor Norval - 1:00.80
32. Nicholas Misner - 1:01.14
50. Max Hughes - 1:03.98
55. Jacob Eby - 1:05.09

Women's 200m Freestyle
43. Jocelyn Chassie - 2:16.67
52. Bayley Dalbec - 2:17.82

Men's 200m Freestyle
23. Ethan Locis - 2:02.91
39. Connor Norval - 2:07.34
51. Tyson MacDonald - 2:10.43

Women's 200m Breaststroke
2. Jasmine Raines - 2:38.63
40. Sarah El-Badawy - 3:06.38

Men's 200m Breaststroke
24. Kenney Tam - 2:39.78
30. Nicholas Misner - 2:41.99

Women's 200m Backstroke
46. Stephanie Yue - 2:38.28
48. Bayley Dalbec - 2:39.64
56. Jasmine Raines - 2:46.11

Men's 200m Backstroke
18. Ethan Locis - 2:19.48
19. Tyson MacDonald - 2:20.18

Women's 50m Freestyle
30. Jocelyn Chassie - 28.65
47. Stephanie Yue - 29.16
51. Sarah El-Badawy - 29.23

Men's 50m Freestyle
36. Kenney Tam - 26.05
39. Ethan Locis - 26.15
45. Jacob Eby - 26.50
58. Nicholas Misner - 27.04
76. Tyson MacDonald - 27.78

Women's 400m Individual Medley
17. Jasmine Raines - 5.28.17

Men's 400m Individual Medley
31. Max Hughes - 5:08.24

Sunday, Jan 21, 2018ArticleToronto Winter Invitational - (University of Toronto)
Men's 1500m Freestyle
11. Connor Norval - 17:15.93

Women's 200m Butterfly
15. Bayley Dalbec - 2:37.99

Men's 200m Butterfly
15. Connor Norval - 2:16.47
16. Jacob Eby - 2:16.73

Women's 100m Freestyle
19. Jocelyn Chassie - 1:00.17
31. Sarah El-Badawy - 1:01.32
43. Stephanie Yue - 1:03.11

Men's 100m Freestyle
T45. Tyson MacDonald - 56.88
T45. Matt Kotasinski - 56.88
48. Max Hughes - 57.06
54. Nicholas Misner - 57.44
79. Jack Bone - 1:05.22

Women's 100m Breaststroke
2. Jasmine Raines - 1:11.19
15. Nathalie Stackhouse - 1:17.40
26. Sarah El-Badawy - 1:20.67

Men's 100m Breaststroke
7. Kenney Tam - 1:06.18
21. Clement Law - 1:09.95
25. Max Hughes - 1:10.92
27. Michael Neves - 1:11.24
29. Tyson MacDonald - 1:12.94
36. Jack Bone - 1:19.59

Women's 100m Backstroke
19. Stephanie Yue - 1:07.99
27. Jocelyn Chassie - 1:10.12
36. Jennifer Rayner - 1:13.41
39. Nathalie Stackhouse - 1:14.32

Men's 100m Backstroke
8. Ethan Locis - 59.53
20. Clement Law - 1:03.31
25. Jacob Eby - 1:04.90
26. Connor Noval - 1:07.34

Women's 50m Butterfly
21. Jocelyn Chassie - 29.97
39. Bayley Dalbec - 31.44
40. Stephanie Yue - 31.52
46. Sarah El-Badawy - 32.51
47. Jasmine Raines - 32.68
62. Jennifer Rayner - 34.69

Men's 50m Butterfly
17. Nicholas Misner - 27.01
24. Max Hughes - 27.25
25. Michael Neves - 27.37
40. Matt Kotasinski - 28.46
55. Kenney Tam - 30.25

Women's 200m Individual Medley
30. Nathalie Stackhouse - 2:38.80

Men's 200m Individual Medley
8. Ethan Locis - 2:13.49
14. Michael Neves - 2:15.18
18. Clement Law - 2:16.39
21. Nicolas Misner - 2:18.74
24. Max Hughes - 2:19.05
27. Jacob Eby - 2:21.61
34. Kenney Tam - 2:26.73
46. Jack Bone - 2:47.10

Women's 400m Freestyle
10. Bayley Dalbec - 4:45.25
12. Jasmine Raines - 4:48.34
18. Jennifer Rayner - 4:56.12

Men's 400m Freestyle
9. Tyson MacDonald - 4:19.07
11. Ethan Locis - 4:20.51
14. Connor Norval - 4:22.10
19. Matt Kotasinski - 4:30.34

Sunday, Jan 28, 2018ArticleLaurier Invitational - (Athletic Complex Pool, Waterloo)
Men's 50m Freestyle
5. Matt Kotasinski - 25.73
7. Connor Norval - 27.05
8. Jack Bone - 28.79

Men's 100m Freestyle
2. Michael Neves - 55.79
4. Matt Kotasinski - 57.53

Men's 200m Freestyle
1. Michael Neves - 2:02.93
2. Jack Bone - 2:29.58

Men's 50m Breaststroke
1. Kenney Tam - 32.55
2. Miguel Solomon - 33.12

Men's 100m Breaststroke
1. Nick Misner - 1:11.78
3. Robert Clarke - 1:13.15
4. Miguel Solomon - 1:13.16

Men's 200m Breaststroke
2. Clement Law - 2:38.80

Men's 200m Individual Medley
1. Max Hughes - 2:20.69
2. Robert Clarke - 2:28.75

Men's 50m Butterfly
3. Jacob Eby - 28.12
6. Kenney Tam - 31.12

Men's 100m Butterfly
3. Nick Misner - 1:01.89
6. Ethan Locis - 1:02.82

Men's 200m Butterfly
1. Connor Norval - 2:14.82

Men's 50m Backstroke
2. Ethan Locis - 29.01

Men's 100m Backstroke
2. Tyson MacDonald - 1:03.01

Men's 200m Backstroke
1. Max Hughes - 2:13.47
2. Tyson MacDonald - 2:21.78

Men's 4x100m Freestyle Relay
5. Laurier (Max Hughes, Matt Kotasinski, Jacob Eby, Jack Bone) - 3:52.96

Men's 4x100m Medley Relay
3. Laurier (Ethan Locis, Kenney Tam, Nick Misner, Tyson MacDonald) - 4:09.17

Women's 50m Freestyle
3. Sarah El-Badawy - 28.54
5. Stephanie Yue - 28.85

Women's 100m Freestyle
1. Jasmine Raines - 1:03.52

Women's 200m Freestyle
3. Sarah El-Badawy - 2:21.52
4. Bayley Dalbec - 2:21.73

Women's 50m Breaststroke
1. Nathalie Stackhouse - 37.12

Women's 100m Breaststroke
1. Nathalie Stackhouse - 1:20.38

Women's 200m Breaststroke
1. Jasmine Raines - 2:38.86

Women's 200m Individual Medley
1. Bayley Dalbec - 2:41.37

Women's 50m Butterfly
3. Jocelyn Chassie - 31.57

Women's 100m Butterfly
1. Jocelyn Chassie - 1:12.70

Women's 100m Backstroke
1. Stephanie Yue - 1:09.64

Women's 4x100m Freestyle Relay
3. Laurier (Stephanie Yue, Nathalie Stackhouse, Bayley Dalbec, Sarah El-Badawy) - 4:21.52

Women's 4x100m Medley Relay
2. Laurier (Stephanie Yue, Jasmine Raines, Jocelyn Chassie, Sarah El-Badawy) - 4:34.00

Thursday, Feb 8, 2018ArticleLive Stats OUA.tvOUA Championships - (Western University)
Women's Results

Team Standings - Day 1
1. Toronto - 326
2.Western - 215.50
3.McMaster - 154
4. Ottawa - 144
5. Waterloo - 123
6. Guelph - 116
7. Laurentian - 81
8. Wilfrid Laurier - 58
9. Queen's - 40
10. York - 39
11. Brock - 34.50
12.Carleton - 24

4x50m Freestyle Relay
9. Laurier (Stephanie Yue, Sarah El-Badawy, Nathalie Stackhouse, Rachel Tucker) - 1:52.94

200m Freestyle
23. Jocelyn Chassie - 2:09.04
32. Bayley Dalbec - 2:12.46
38. Jennifer Rayner - 2:17.31
41. Rachel Tucker - 2:19.76

50m Backstroke
29. Stephanie Yue - 31.66

100m Breaststroke
2. Jasmine Raines - 1:09.14
16. Nathalie Stackhouse - 1:14.83
27. Sarah El-Badawy - 1:18.96

400m Individual Medley


4x100m Medley Relay
8. Laurier (Stephanie Yue, Jasmine Raines, Jocelyn Chassie, Sarah El-Badawy) - 4:25.81

Men's Results

Team Standings - Day 1
1. Toronto - 313
2. Western - 270.50
3. Ottawa - 165.50
4. Waterloo - 115
5. Guelph - 106
6. McMaster - 98
7. Laurentian - 82
8. Queen’s - 75
9. Wilfrid Laurier - 52
10. Brock - 31
11. York - 24
12. Carleton - 23

4x50m Freestyle Relay
8. Laurier (Kenney Tam, Michael Neves, Jacob Eby, Matt Kotasinski) - 1:37.22

200m Freestyle
24. Matt Kotasinski - 1:57.19
32. Tyson MacDonald - 1:59.63
49. Jack Bone - 2:21.43

100m Breaststroke
19. Kenney Tam - 1:05.58
30. Michael Neves - 1:07.72
32. Nicholas Misner - 1:07.97
37. Robert Clarke - 1:11.64
40. Jack Bone - 1:17.34

100m Butterfly
28. Connor Norval - 59.12
30. Nicholas Misner - 59.59
31. Jacob Eby - 59.95

400m Individual Medley
13. Max Hughes - 4:40.96

4x100m Medley Relay
6. Laurier (Ethan Locis, Kenney Tam, Nicholas Misner, Jacob Eby) - 3:53.83

Friday, Feb 9, 2018ArticleLive Stats OUA.tvOUA Championships - (Western University)
Women's Results

Team Standings - Day 2 
1. Toronto - 728   
2. Western - 399
3. McMaster - 308.5   
4. Ottawa - 280
5. Guelph - 209   
6. Waterloo - 207
7. Laurentian - 125   
8. Wilfrid Laurier - 96
9. York - 73  
10. Queen's - 64
11. Brock - 51.5  
12. Carleton - 34

400m Freestyle
25. Bayley Dalbec - 4:38.58
34. Jennifer Rayner - 4:55.47
35. Rachel Tucker - 4:56.53

200m Breaststroke
1. Jasmine Raines - 2:27.50* OUA Record
20. Nathalie Stackhouse - 2:45.58

100m Backstroke
25. Stephanie Yue - 1:07.22
33. Jennifer Rayner - 1:11.14

50m Freestyle
30. Sarah El-Badawy - 27.99

4x200m Freestyle Relay
9. Laurier - (Bayley Dalbec, Nathalie Stackhouse, Jennifer Rayner, Rachel Tucker) - 9:11.76

Men's Results

Team Standings - Day 2 
1. Toronto - 653   
2. Western - 515.5
3. Ottawa - 344  
4. Guelph - 211
5. Waterloo - 202   
6. McMaster - 172.5
7. Laurentian - 146   
8. Queen's - 101
9. Wilfrid Laurier - 86  
10. Brock - 61
11. Carleton - 37  
12. York - 36

400m Freestyle
22. Connor Norval - 4:11.01
27. Tyson MacDonald - 4:17.90
34. Robert Clarke - 4:35.76
35. Jack Bone - 5:09.39

50m Butterfly
25. Nick Misner - 26.64

200m Breaststroke
20. Michael Neves - 2:26.62
27. Robert Clarke - 2:30.82
29. Max Hughes - 2:30.94

100m Backstroke
9. Ethan Locis - 57.91
22. Clement Law - 1:01.54
27. Tyson MacDonald - 1:03.80

200m Butterfly
14. Connor Norval - 2:07.45
24. Ethan Locis - 2:10.65
27. Jacob Eby - 2:12.96

50m Freestyle
22. Kenney Tam - 24.21
29. Matt Kotasinski - 24.47

4x200m Freestyle Relay
8. Laurier (Connor Norval, Tyson MacDonald, Ethan Locis, Matt Kotasinski) - 7:52.11

Saturday, Feb 10, 2018ArticleLive Stats OUA.tvOUA Championships - (Western University)
Women's Results

Team Standings - Day 3 
1. Toronto - 1030   
2. Western - 582
3. McMaster - 484.5   
4. Ottawa - 431
5. Guelph - 346   
6. Waterloo - 313
7. Laurentian - 229   
8. Wilfrid Laurier - 157
9. Queen's - 111  
10. York - 107
11. Brock - 83.5  
12. Carleton - 56

4x50m Medley Relay
7. Laurier (Stephanie Yue, Jasmine Raines, Jocelyn Chassie, Sarah El-Badawy) - 1:59.03

800m Freestyle
20. Bayley Dalbec - 9:32.83

50m Breaststroke
5. Jasmine Raines - 32.59
24. Nathalie Stackhouse - 35.05

200m Backstroke
19. Stephanie Yue - 2:24.43
25. Bayley Dalbec - 2:28.80
29. Jennifer Rayner - 2:32.52

100m Freestyle
17. Jocelyn Chassie - 59.34
33. Sarah El-Badawy - 1:02.48
41. Rachel Tucker - 1:04.21

200m Individual Medley
11. Jasmine Raines - 2:23.89
14. Jocelyn Chassie - 2:24.57

4x100m Freestyle Relay
10. Laurier (Nathalie Stackhouse, Jennifer Rayner, Bayley Dalbec, Rachel Tucker) - 4:11.90

Men's Results

Team Standings - Day 3 
1. Toronto - 932   
2. Western - 748.5
3. Ottawa - 487  
4. Guelph - 346
5. Waterloo - 342   
6. McMaster - 272.5
7. Laurentian - 234   
8. Queen's - 175
9. Wilfrid Laurier - 139  
10. Brock - 113
11. Carleton - 62  
12. York - 58

4x50m Medley Relay
9. Laurier (Clement Law, Max Hughes, Nick Misner, Kenney Tam) - 1:47.93

50m Breaststroke
27. Kenney Tam - 30.39
30. Nick Misner - 30.58
33. Michael Neves - 30.83
37. Clement Law - 31.54

200m Backstroke
8. Ethan Locis - 2:05.26
24. Max Hughes - 2:14.83
27. Tyson MacDonald - 2:16.18

100m Freestyle
25. Matt Kotasinski - 53.29

1500m Freestyle
11. Connor Norval - 16:22.01

200m Individual Medley
18. Ethan Locis - 2:11.98
21. Clement Law - 2:13.23
24. Michael Neves - 2:14.07
26. Max Hughes - 2:15.41

4x100m Freestyle Relay
9. Laurier (Jacob Eby, Matt Kotasinski, Michael Neves, Tyson MacDonald) - 3:33.13

Thursday, Feb 22, 2018U SPORTS Championships - (University of Toronto)


Friday, Feb 23, 2018U SPORTS Championships - (University of Toronto)


Saturday, Feb 24, 2018U SPORTS Championships - (University of Toronto)


Legend
Article Article Photo Gallery Photo Gallery Video Highlights Video Highlights
Statistics Game Stats Statistics Live Stats Game Notes Game Notes

Bold Location A home game played at one of Laurier's facilities.
Non-Conference Any competition against a North American Post Secondary Institution outside of the conference regular season play that does not count towards the final conference standings.
Exhibition Competition versus Alumni, tour teams, national teams and colleges.
Regular Season Competition versus league opponents where the games count towards the standings and players statistics count towards season and career records.
Playoffs Any post conference competition that leads towards an OUA or USPORTS Championship


View a Printable Version of the Schedule Printable Version
Latest
Video
Hawk Shop
Athletes of the Week
Athletes of the Week
Hours of Operation
 Hours of Operation
Swimming
U Sports Top 10
1. UBC (M)/UBC (W) (1/1)
2. Calgary/Toronto (2/3)
3. Toronto/Montreal (3/2)
4. Ottawa/Calgary (7/4)
5. McGill/Manitoba (4/6)
6. Western/Victoria (NR/5)
7. Victoria/Regina (6/7)
8. Montreal/Western (5/NR)
9. Regina/McMaster (8/8)
10. Dalhousie/Dalhousie (10/10)
As of Feb. 13, 2018
Google AdBanner
Wilf's
Fan of the Game
Wilf's Fan of the Game
Laurier
Grads Soar
Laurier Grads Soar
Pizza Pizza's Intramural
Team of the Week
Intramural Team of the Week